Dane kontrahentów muszą być fit
W związku z trwającymi konsultacjami w sprawie zmian w plikach JPK_VAT warto zastanowić się nad „odchudzeniem" jego treści np. o zbędne dane kontrahentów, które nie wnoszą żadnej cennej informacji, a zwiększają rozmiary plików.
W styczniu 2018 r. obowiązek składania szczegółowej informacji o rozliczeniach podatku od towarów i usług w pliku JPK_VAT będzie dotyczył wszystkich bez wyjątku podatników VAT i obejmie ponadmilionową rzeszę mikroprzedsiębiorców. Perspektywa regularnego pozyskiwania ogromnej ilości danych od tak licznej grupy podmiotów budzi szereg obaw.
Czy mikroprzedsiębiorcy będą w stanie spełnić wymagania dotyczące raportowania JPK_VAT? Czy wydajność infrastruktury resortu finansów (bramka JPK, narzędzia analizy danych) sprosta nowym wyzwaniom, tj. pobieraniu i analizie szczegółowych informacji od tak dużej rzeszy podmiotów? Czy wobec tego istnieje możliwość „odchudzenia" plików JPK_VAT, tj. bezstratnego (z perspektywy resortu finansów) zmniejszenia ilości informacji przekazywanych w plikach JPK_VAT?
Toczący się proces konsultacyjny w sprawie zmian w plikach JPK_VAT to dobra okazja, aby zastanowić się nad tym, gdzie leży granica pomiędzy informacjami, które muszą być zawarte w tych plikach, a tymi, które wydają się nadmiarowe, lub wręcz zbędne. Patrząc na aktualną wersję pliku JPK_VAT, właściwe wydaje się przyjrzenie w szczególności danym dotyczącym kontrahentów (dostawców i nabywców) podatników, szukając w tym obszarze możliwych opcji zmniejszenia wolumenu przekazywanych danych, przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta